Special: The Oscars 2018 (90th Academy Awards)

The Oscars 2018 The 90th Academy Awards ceremony, presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), is scheduled to take place on March 4, 2018, at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles.

Comedian Jimmy Kimmel will host for a second consecutive year.

During the ceremony, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences will present Academy Awards of Merit (commonly referred to as Oscars) in 24 categories:

Categories

Nominations

Best Picture
Call Me by Your Name
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Darkest Hour
Dunkirk
Dunkirk
Get Out
Get Out
Lady Bird
Lady Bird
Phantom Thread
Phantom Thread
The Post
The Post
The Shape of Water
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Director
Christopher Nolan
Christopher Nolan
Dunkirk
Jordan Peele
Jordan Peele
Get Out
Greta Gerwig
Greta Gerwig
Lady Bird
Paul Thomas Anderson
Paul Thomas Anderson
Phantom Thread
Guillermo del Toro
Guillermo del Toro
The Shape of Water
Best Actor
Timothée Chalamet
Timothée Chalamet
Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis
Daniel Day-Lewis
Phantom Thread
Daniel Kaluuya
Daniel Kaluuya
Get Out
Gary Oldman
Gary Oldman
Darkest Hour
Denzel Washington
Denzel Washington
Roman J. Israel, Esq.
Best Actress
Sally Hawkins
Sally Hawkins
The Shape of Water
Frances McDormand
Frances McDormand
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie
Margot Robbie
I, Tonya
Saoirse Ronan
Saoirse Ronan
Lady Bird
Meryl Streep
Meryl Streep
The Post
Best Supporting Actor
Willem Dafoe
Willem Dafoe
The Florida Project
Woody Harrelson
Woody Harrelson
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins
Richard Jenkins
The Shape of Water
Christopher Plummer
Christopher Plummer
All the Money in the World
Sam Rockwell
Sam Rockwell
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Supporting Actress
Mary J. Blige
Mary J. Blige
Mudbound
Allison Janney
Allison Janney
I, Tonya
Lesley Manville
Lesley Manville
Phantom Thread
Laurie Metcalf
Laurie Metcalf
Lady Bird
Octavia Spencer
Octavia Spencer
The Shape of Water
Best Original Screenplay
The Big Sick
The Big Sick
Get Out
Get Out
Lady Bird
Lady Bird
The Shape of Water
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
The Disaster Artist
Logan
Logan
Molly's Game
Molly's Game
Mudbound
Mudbound
Best Animated Feature Film
The Boss Baby
The Boss Baby
The Breadwinner
The Breadwinner
Coco
Coco
Ferdinand
Ferdinand
Loving Vincent
Loving Vincent
Best Foreign Language Film
A Fantastic Woman
A Fantastic Woman
The Insult
The Insult
Loveless
Loveless
On Body and Soul
On Body and Soul
The Square
The Square
Best Documentary – Feature
Abacus: Small Enough to Jail
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Faces Places
Icarus
Icarus
Last Men in Aleppo
Last Men in Aleppo
Strong Island
Strong Island
Best Documentary – Short Subject
Edith+Eddie
Edith+Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Heroin(e)
Knife Skills
Knife Skills
Traffic Stop
Traffic Stop
Best Live Action Short Film
DeKalb Elementary
DeKalb Elementary
The Eleven O'Clock
The Eleven O'Clock
My Nephew Emmett
My Nephew Emmett
The Silent Child
The Silent Child
Watu Wote: All of Us
Watu Wote: All of Us
Best Animated Short Film
Dear Basketball
Dear Basketball
Garden Party
Garden Party
Lou
Lou
Negative Space
Negative Space
Best Original Score
Dunkirk
Dunkirk
Phantom Thread
Phantom Thread
The Shape of Water
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Sound Editing
Baby Driver
Baby Driver
Blade Runner 2049
Blade Runner 2049
Dunkirk
Dunkirk
The Shape of Water
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Star Wars: The Last Jedi
Best Sound Mixing
Baby Driver
Baby Driver
Blade Runner 2049
Blade Runner 2049
Dunkirk
Dunkirk
The Shape of Water
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Star Wars: The Last Jedi
Best Production Design
Beauty and the Beast
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Darkest Hour
Dunkirk
Dunkirk
The Shape of Water
The Shape of Water
Best Cinematography
Blade Runner 2049
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Darkest Hour
Dunkirk
Dunkirk
Mudbound
Mudbound
The Shape of Water
The Shape of Water
Best Makeup and Hairstyling
Darkest Hour
Darkest Hour
Victoria & Abdul
Victoria & Abdul
Wonder
Wonder
Best Costume Design
Beauty and the Beast
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Darkest Hour
Phantom Thread
Phantom Thread
The Shape of Water
The Shape of Water
Victoria & Abdul
Victoria & Abdul
Best Film Editing
Baby Driver
Baby Driver
Dunkirk
Dunkirk
I, Tonya
I, Tonya
The Shape of Water
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Visual Effects
Blade Runner 2049
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
War for the Planet of the Apes